Ką vertėtų žinoti apie apsauginius akinius?

Akys yra vienas jautriausių žmogaus organų, todėl dirbant pavojingus darbus, kurie gali sutrikdyti regėjimą, būtina dėvėti apsauginius akinius. Nedėvint apsauginių akinių darbo metu yra didelė tikimybė pažeisti akis ar net prarasti regą negrįžtamai. Skirtinguose darbo sektoriuose yra skirtingi pavojai, tačiau yra kelios dažniausiai pasitaikančios akių traumos:
- Mechaninis pažeidimas – dažniausiai mechaniškai pažeidžiamos akis yra medžio ar metalo drožlėmis
- Cheminių medžiagų pažeidimas – dažniausiai akis yra nudeginamos cheminių medžiagų ar jų garų
- Pavojingos spinduliuotės pažeidimas – dažniausiai akis pažeidžiamos virinimo metu, kuomet yra išskiriami pavojingi spinduliai, taip pat akys reaguoja ir gali būti pažeistos UV spindulių
Šių, dažniausiai pasitaikančių akių traumų darbe, padariniai gali būti nuo minimalių iki labai pavojingų. Nestiprus pažeidimas gali būti juntamas kelias dienas ar savaites, kelti nedidelį diskomfortą, tačiau rimtesni akių pažeidimai gali labai stipriai paveikti regėjimą ar sukelti negrįžtamą apakimą.
Norint teisingai išsirinkti apsauginius akinius ir užtikrinti maksimalią apsaugą, reikia atsižvelgti į darbo aplinką, kurioje yra dirbama ir darbuotojo darbo specifiką. Taigi, kokie yra pagrindiniai punktai norint išsirinkti apsauginius akinius?
- Darbas viduje ar lauke – jeigu darbas yra lauko sąlygose rekomenduojama rinktis tokius, akinius kurie yra atsparūs rasojimui, jie idealiai tinka darbui drėgnose sąlygose, tad darbus galima atlikti ir lyjant lietui. Akiniai, kurie yra padengti medžiaga nuo rasojimo, ilgiau išlieka skaidrūs ir nekeičia matymo lauko.
- Darbo metu išsiskiria pavojingos drožlės – jeigu darbo metu dažnai susiduriama su lekiančiomis pvz. metalo ar medžio drožlėmis, tuomet rekomenduojamas rinktis akinius su įbrėžimams atsparia danga. Įbrėžimams gali būti atsparūs tiek lęšiai, tiek akinių rėmelis
- Darbo metu reikalinga šoninė akių apsauga – vis dažniau populiarėjantys akiniai su šoninėmis apsaugomis. Dažniausiai tokie akiniai būna išlenktos formos, kad kuo geriau priglustu prie veido ir neleistų prasiveržti dulkėms, įvairioms dalelėms ar skysčiams
- Darbo metu išsiskiria daug dulkių – jeigu darbas yra ten, kur išsiskiria daug dulkių tuomet rekomenduojama dėvėti akinius su šoninėmis apsaugomis, jie geriausiai priglunda prie veido ir apsaugo akis
- Darbo metu išsiskiria cheminės medžiagos – kadangi kai kurios cheminės medžiagos išskiria garus, tai tokiems darbams rekomenduojama dėvėti pilnai uždarus akinius su netiesiogine ventiliacija arba be jos. Taip pat rekomenduojama, kad tokių akinių lęšiai būtų būtent acetatiniai, tokie lęšiai yra itin atsparūs cheminėms medžiagoms
- Darbo metu išsiskiria pavojingi spinduliai – dažniausiai apsauginiai akiniai būna su UV filtru, tačiau jeigu reikalinga stipresnė apsauga nuo pvz. suvirinimo įrangos skleidžiamų pavojingų spindulių, tokiu atveju rekomenduojama rinktis akinius, kurie turi atitinkamus filtrus nuo neigiamos spinduliuotės
- Darbo vietoje daug ryškios šviesos – naudokite tamsintus akinius darbui. Taip apsaugos akis ne tik nuo sužeidimų, bet ir nuo ultravioletinių spindulių (UV). Stipriausią apsauga nuo saulės turi UV400 ar didesnį skaičių turintys akiniai nuo saulės.
Tai yra, ko gero, pagrindiniai punktai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis apsauginius akinius, tačiau yra dar keletas svarbių aspektų, į kuriuos atsižvelgus, suteiksite sau visokeriopą komfortą ir apsaugą darbo metu. Patogūs, ergonomiški akiniai reikalingi kiekvienam dirbančiam, tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į daugiau apsaugos detalių:
- Atsparumas rasojimui
- Atsparumas įbrėžimams
- Apsauga nuo atspindžių
- Filtrai nuo spinduliuočių
- Lęšių dizainas
- Lęšių tipas
- Paminkštintos kojelės ir noselė
- Reguliuojama elastinė guma vietoj kojelių
- Apsauginių akinių dėvėjimas su nuolatiniais akiniais
Reikia nepamiršti ir to, kad labai didelę svarbą apsauginių akinių dėvėjime turi ir jų priežiūrą. Visų pirma atkreipkite dėmesį iš kokios dangos pagaminti akiniai darbui, o ypač jų lęšiai. Prieš pradedant darbus visada apžiūrėkite akinius, jeigu pastebėjote stiprius, gilius pažeidimus tokių akinių dėvėti nerekomenduojama. Visada nuvalykite susikaupusius nešvarumus nuo akinių, jeigu po kiekvieno naudojimo akiniai bus nuvalomi, tuomet jie greitai neužsiterš ir tarnaus ilgesnį laiką. Ir taip pat labai svarbus dalykas yra laikyti akinius saugiai kuomet jie nenaudojami. Yra įvairiausių maišelių ar dėkliukų, skirtų akiniams, kurie apsaugo akinius nuo pažeidimų, kuomet jie nėra dėvimi.
Taigi, atsižvelgę į pagrindinius punktus ir pritaikę juos savo darbo sąlygoms, galėsite išsirinkti jums tinkamiausią variantą. Be to, apsauginiai akiniai naudojami ne tik darbe, tačiau ir laisvalaikiu, sportuojant ar pramogaujant pvz. šaudyklose, dažasvydyje ar važiuojant motociklu. Tad apsauginius akinius drąsiai dėvėkite ten, kur yra galimybė pažeisti akis.
Apibendrinant, apsauginiai akiniai yra puiki priemonė apsaugoti savo akis ir regą nuo nemalonių ir nepageidaujamų pažeidimų. Nepamiškite akinius dėvėti kiekvieną kartą, kai dirbate su potencialiai kenksmingomis ar cheminėmis medžiagomis. Nepamirškite, kad gerai ir tinkamai prižiūrimi darbo akiniai pasitarnaus ir atliks savo funkciją ne vienerius metus.
Palikti komentara