Kiekviename darbe, kur yra bent menkiausia tikimybė susižeisti, reikalaujama mūvėti avalynę su pirštų apsauga. Apsauginių darbo batų yra įvairiausių rūšių: auliniai, pusauliniai, pusbačiai, sandalai. Pastarieji vis labiau populiarėjantis variantas, tačiau tikrai ne visi žino kuo sandalai skiriasi nuo pusbačių. Sandalai – tai atvira avalynė su viršutinėje batų dalyje iškirptomis angomis.

Pagrindinės darbo sandalų savybės

  • Šiuolaikiniai sandalai yra kokybiški ir gaminami iš praktiškų ir patvarių medžiagų, tokių kaip natūrali oda, versta oda, PU medžiaga, mikropluoštas, tekstilė ir t.t.
  • Kadangi sandalai yra atvira avalynė, jie neleidžia kojoms sukaisti, ko pasekoje pėdos mažiau prakaituoja. Iškirptos angos suteikia didesnę oro cirkuliaciją batuose.
  • Sandalai yra puiki alternatyva dirbant lauke šiltuoju sezonu. Šiuos batus taip pat renkasi sandėlio darbuotojai, vairuotojai ar žmonės, dirbantys uždarose patalpose.
  • Sandalų nerekomenduojama avėti darbe, kur yra daug dulkių, žvyro ar smėlio, kadangi per tarpelius birūs smulkūs daiktai gali lengvai įkristi į sandalo vidų ir kelti diskomfortą.
  • Sandalai lygiai taip pat, kaip ir bet kurie apsauginiai darbo batai, gali būti su pirštų apsauga arba be jos.
  • Sandalai gali būti su skirtingais užsegimais: klasikinis suvarstymas raišteliais, BOA užsegimas, Velcro lipdukas, fiksatoriumi sutvirtinamas suvarstymas.

Renkantis darbo sandalus reikia žinoti ar yra reikalinga apsauginė pirštų noselė.

Jeigu yra reikalinga pirštų apsauga batuose, vertėtų žinoti ir išsirinkti darbo sąlygoms tinkamiausią variantą.Yra 3 apsauginių noselių tipai:

  • Metalinė – stipriausia apsauga iš visų apsauginių noselių, tačiau sandalai gali būti sunkesni su metaline nosele. Atitinka standarto ENISO20345 reikalavimus.
  • Plastikinė – ši apsauginė noselė gaminama iš plastiko mišinio (anglies pluošto, kevlaro, plastiko ir (arba) stiklo pluošto). Plastikinė noselė yra lengvesnė ir platesnė negu metalinė. Atitinka standarto ENISO20345 reikalavimus.
  • Kompozitinė – ši apsauginė noselė gaminama iš plastiko ir stiklo mišinio. Tokia pirštų apsauga užkritus sunkiam daiktui šiek tiek įlinksta, o vėliau atsistato į pradinę padėtį,nes yra elastinga. Atitinka standarto ENISO20345 reikalavimus.

Plačiau apie ausaugines noseles galite paskaityti čia -> 3 apsauginių darbo batų noselių tipai


Didžiąją dalį nueitų žingsnių per dieną dažniausiai įveikiame darbo metu, po to jaučiamės pavargę, skauda kojas, nugarą. Dėl jaučiamo didelio nuovargio ir skausmo dažniausiai kalta būna pasirinkta netinkama avalynė. Kad išvengti nepageidaujamų skausmų ir diskomforto, rekomenduojama rinktis lengvus ir patogius sandalus.

Visų pirma rekomenduojama rinktis tokius sandalus, kurių viršutinė batų dalis yra iš natūralios odos. Natūrali oda puikiai sulaiko drėgmę ir neleidžia jai prasiskverbti, tačiau yra kvėpuojanti. Natūrali oda bei iškirptos angos bato viršuje yra labai gera ventiliacija pėdoms. Taip pat natūralios odos sandalai bus tvirtesni, patvaresni ir ilgaamžiškesni, tad pasitarnaus Jums ne vienerius metus.

Antra, renkantis darbo sandalus rekomenduojama atkreipti dėmesį į vidpadžius. Dažnas nepasidomi ar visiškai neatkreipia dėmesio koks vidpadis yra sandaluose. Kad kojos neprakaituotų visą dieną praleidžiant batuose, vidpadis turi būti labai gerai laidus orui. Prakaituodamos pėdos pirmiausiai turi sąlytį su vidpadžiu, tad gerų sandalų priežastimi visada turi tapti šis nedidelis, dažniausiai nepastebimas bato elementas. Vieni iš populiariausių šiais laikais yra geliniai vidpadžiai.

Tuomet atkreipkite dėmesį į sandalų pamušalą. Tradicinis poliamido/poliesterio pamušalas greitai nesusidėvi, dėl to jis yra vienas iš populiariausių, tačiau jis nesugeria drėgmės, ko pasekoje per visą dieną kojos suprakaituoja, bet drėgmė niekur nedingsta, taip atsiranda blogas kvapas ir kitos problemos keliančios diskomfortą.

Taip pat svarbu žinoti ar sandaluose yra reikalingas nepraduriamas pado intarpas. Dažniausiai gamyboje yra naudojamas Kevlar medžiagos pado intarpas, kuris apsaugo padą nuo pradūrimų ar prapjovimų užlipus ant aštrių daiktų. Ar Jūsų pasirinkti sandalai darbui turi pradūrimui atsparų padą galite matyti pagal ant liežuvėlio nurodytus standartus. Daugiau apie avalynės saugumo standartus sužinosite čia: Darbo avalynės saugos standartai.

Ir paskutinis, bet bene pats svarbiausias aspektas renkantis sandalus yra padas. Kiekvienas darbuotojas, norintis išvengti paslydimų ir pasekmių po jų, renkasi tokius sandalus, kurie yra ženklinti SRC ženklu. Toks ženklas reiškia, kad avalynė yra atspari slydimui. SRC yra atsparumas slydimui ant šlapių keramikinių plytelių ir atsparumas slydimui ant lygaus tepaluoto paviršiaus. Todėl renkantis darbo sandalus visada atkreipkite dėmesį ar prie batų pavadinimo yra parašytas SRC ženklinimas.Taigi, renkantis darbinius sandalus visada atkreipkite dėmesį į bato viršų, vidų ir padą. Gerai apžiūrėję ir pritaikius mūsų pasiūlymus renkantis sandalus, visada išsirinksite puikų variantą. Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į nurodytą saugumo kategoriją, kad įvertinus savo darbo sąlygas galėtumėte išsirinkti tinkamiausią variantą.

Darbo batus reikėtų pasirinkti pagal atliekamo darbo tipą: jeigu darbe yra aktyviai judama, tuomet reikėtų pasirinkti laisvesnius, patogius batus darbui, jeigu darbe atsiranda rizika ant kojos užkristi sunkiems daiktams, tuomet reikėtų pasirinkti darbinius batus su apsauga ir t.t.