Turbūt daugelis iš mūsų žinome, kad egzistuoja toks dalykas kaip ausų kamštukai. Žmogui yra labai svarbūs tokie jutimai kaip lytėjimas, rega ir klausa. Pastarąją turime saugoti dirbant labai triukšmingose sąlygose, todėl neretai žmonės naudoja ausų kamštukus ar apsaugines ausines, kaip pagalbinę priemonę apsaugoti savo klausą. Dirbant darbe su apsauginiu šalmu ausų kištukai yra idealus derinys, nes jie netrukdys užsidėti ar nusiimti šalmo. Bet jie naudojami ne tik dirbant, tačiau ir pramogaujant ar net miegant.

Saugoti klausą nuo per didelio aplinkos keliamo triukšmo rekomenduojama visiems, o ypatingai tiems žmonėms, kurie kenčia nuo ūžesio galvoje ar ausyse, taip pat tiems žmonėms, kuriems yra sutrikusi klausa.


Taigi, kokios yra ausų kamštukų rūšys?

  • Nuo vandens – naudojami tada, kai reikia saugoti ausis nuo vandens. Kamštukai tinka maudymosi metu, plaukiojant baseine ar kituose vandens telkiniuose, taip pat šie kamštukai tinka esant įtrūkusiam būgneliui ar kai dažnai kartojasi ausų uždegimai.
  • Nuo triukšmo darbe – naudojami tada, kai nėra naudojamos specialios apsauginės ausinės. Su šiais kamštukais gerai girdėsite pašnekovų kalbą triukšme.
  • Skrydžio metu – naudojami kaip pagalbinė priemonė skrydžio metu, kai lėktuvui kylant ir leidžiantis dėl besikeičiančio slėgio „užgula“ ausis.
  • Nuo muzikos – naudojami tada, kuomet aplinkoje yra dideli muzikos garsai, kurie gali pažeisi klausą, šie kištukai sumažina girdimą kenksmingą triukšmą ir apsaugo klausą nuo galimo pažeidimo.
  • Vakarėliams – naudojami vakarėlių metu, kai žmogus yra jautrus aplinkoje esantiems garsams, garsiai muzikai ar garsiai per mikrofoną kalbantiems žmonėms.
  • Miegui - naudojami miego metu, kai žmogus yra jautrus aplinkoje esantiems garsams. Dažnai šiuos apsauginius kamštukus žmonės naudoja ir ilgų kelionių metu, pavyzdžiui, skrydžio metu, kai lėktuvui kylant ir leidžiantis dėl besikeičiančio slėgio „užgula“ ausis.
  • Šauliams – naudojami tada, kai aplinkoje yra šaudoma ginklais ar šratiniais šautuvais. Tokius ausų kištukus dažniausiai naudoja medžiotojai, arba kariai pratybose

Ausų kamštukų tipai: 

  • Silikoniniai – tokie kamštukai dažniausiai būna skaidrūs, tad jie praktiškai nematomi. Silikonas yra minkštas ir lengvai formuojamas, tad jis puikiai prisitaiko, išlieka ir nekrenta iš ausų.
  • Poliuretano putos – šie ausų kamštukai idealiai prisitaiko prie kiekvienos ausies landos, tam kad garsai būtų slopinami kiek įmanoma efektyviau. Tokie kamšteliai lengvai susispaudžia, o įdėjus į ausis po truputį išsiplečia.
  • Ekologiški – dažniausiai būna pagaminti iš kukurūzų krakmolo ir polietileno. Puiki alternatyva apsaugoti savo ausis nuo tiukšmo ir prisidėti prie gamtos tausojimo.
  • Ausų kamštukai su virvele – šiuos kištukus ausims, ko gero, sunkiausia pamesti, nes jie yra sujungti su virvele. Galima rinktis tiek paprastą, tiek metalizuotą virvelę, kurią pametus galima rasti su metalo detektoriumi ar magnetu. Kištukai su metalizuota virvele idealiai tinka darbui maisto pramonėje.
  • Ausų kamštukai su lankeliu – lankelis yra dėvimas po smakru, ko pasekoje fiksuota ausų kamštukų pozicija kartu su ergonomišku lankeliu sumažina išorinius trukdžius nuo sąlyčių su drabužiais ar kitomis apsauginėmis priemonėmis.





Reikia nepamiršti, kad ausų kamštukai būna vienkartiniai arba daugkartiniai. Vienkartiniai ausų kamštukai naudojami vieną kartą ir po to yra išmetami. Daugkartiniai ausų kamštukai gali būti dėvimi kelis ar keliasdešimt kartų, tokie ausų kištukai būna plaunami šiltu vandeniu, kad kuo ilgiau išliktų higieniški. 

Kadangi kokybiški ausų kamštukai slopina garsą ir sumažina aplinkos triukšmą , renkantis juos reikia atkreipti dėmesį kokiam garso diapazonui jie yra skirti. Dažniausiai ausų kamštelių garso sulaikymas yra nuo 23dB iki 37dB, tai reiškia, kad jeigu aplinkos triukšmas yra 100dB tai ausų kamšteliai jį gali sumažinti iki 63db.


Triukšmo lygis matuojamas decibelais, tad aptarkime skirtingus triukšmo tipus ir jiems priskiriamus decibelus:
  • 0-20 dB (labai tylu) beveik negirdima
  • 20-40 dB (tylu) laikrodžio tiksėjimas, kaimo vietovė, ramus žmogaus kvėpavimas
  • 40-60 dB (tylu) tylus pokalbis, tyli gatvė, biblioteka
  • 60-80 dB (triukšminga) plojimai, televizorius, normalus pokalbis, telefono skambėjimas, važiuojantis automobilis
  • 80-100 dB (triukšminga arba labai triukšminga) žoliapjovė, simfoninis orkestras, triukšmas intensyvaus judėjimo gatvėje
  • 100-120 dB (labai triukšminga) triukšmas metalo apdirbimo įmonėje, roko muzikos koncertas
  • 120-140 dB (nepakenčiama) kylantis reaktyvinis lėktuvas 


Taigi, norint apsaugoti savo klausą ir išsirinkti tinkamus ausų kamštukus, reikia atkreipti dėmesį į tai, kiek decibelų jie gali sumažinti aplinkos garsą, tuomet galėsite puikiai juos prisitaikyti savo darbo aplinkoje, priklausomai nuo to kokiame triukšmo lygyje dirbate. Renkantis ausų kištukus, nepamirškite atkreipti dėmesį ir į tai, iš kokios medžiagos jie pagaminti. Jeigu esate alergiški silikonui, tokiu atveju rekomenduojama rinktis poliuretano putos ar ekologiškus ausų kamštelius nuo tiukšmo.