Renkantis darbo rūbus, dažnai atkreipiame dėmesį į rūbų sudėtį. Norisi, kad rūbai, su kuriais praleisime visą darbo dieną, būtų patogūs, suteiktų komfortą ir leistų nevaržomai bei patogiai jaustis. Norint, kad darbo rūbas būtų elastingas ir nevaržantis judesių, rekomenduojama rinktis darbo rūbus su elastanu.

Taigi, kas gi yra elastanas?

Elastanas arba kitaip spandeksas – tai dirbtinis pluoštas, kuris yra gerai žinomas dėl savo didelio elastingumo. Šis pluoštas sukurtas JAV 1959 m. Elastanas dažniausiai naudojamas kartu su kitomis medžiagomis, joms suteikiant elastingumo. Elastaną dažniausiai galime sutikti tokiuose gaminiuose kaip kepurės, pirštinės, palaidinės, kelnės, džinsai, kojinės, apatinis trikotažas, maudymosi kostiumėliai. Elastanas yra toks tamprus, kad gali išsitempti net iki 500% ir vėl sugrįžti į savo pradinę būseną. Audiniai, savo sudėtyje turintys elastano, mažai glamžosi, yra tvirti ir nereikalauja specialios priežiūros.

Lyginant darbo rūbus su elastanu ir be elastano, galime pastebėti kelis esminius skirtumus:
  • Rūbai su elastanu yra tamprūs, elastingi, puikiai priglunda prie kūno ir nevaržo judesių
  • Rūbai su elastanu yra tvirti, lengvai prižiūrimi, mažai glamžosi
  • Rūbus su elastanu galima skalbti tiek rankomis, tiek skalbimo mašina
  • Rūbai be elastano neelastingi, nesitemps ir nepriglus prie kūno
  • Rūbai be elastano gali varžyti judesius
  • Rūbai be elastano gali labiau glamžytis ir reikalauti didesnės priežiūros

Kad ir kaip gražiai gali būti aprašytas elastanas, verta žinoti, kad jis gali turėti ir neigiamų savybių. Visų pirma, elastanas yra sintetinis pluoštas, o tai reiškia, kad jis truputį mažiau pralaidus orui nei natūralaus pluošto audiniai, pavyzdžiui medvilnė, linas ar vilna. Nepakankamas oro pralaidumas gali sukelti didesnį prakaitavimą. Ypač jeigu dėvėdami rūbus su elastanu intensyviai dirbate ar sportuojate. Visų antra, elastanas nėra toks patvarus kaip kiti audiniai, pavyzdžiui poliesteris ar canvas, todėl yra didesnė tikimybė, kad esant didesnėms dilimo apkrovoms ar per daug ištempus rūbus su elastanu, jie gali plyšti greičiau.

Renkantis darbo rūbus, o konkrečiau, darbo kelnes su elastanu niekada neprašausite. Darbo kelnės su elastanu gali būti įvairių rūšių ir dizainų. Medžiaga su elastanu gali būti per visą užpakalinę kelnių dalį arba tik tam tikrose vietose, ten, kur labiausiai reikalingas komforto pojūtis, pavyzdžiui kelių ir sėdmenų srityje. Renkantis darbo bliuzoną ar švarką su elastanu reikia nepamiršti, kad elastanas yra veikiamas prakaito, kuris gali sumažinti rūbų elastingumą, tad rūbus, kurie savo sudėtyje turi elastano, rekomenduojama reguliariai skalbti.

Darbo rūbai su elestanu yra dažniausiai pasirenkamas variantas visų sričių darbo specialistų nuo ofisų, medicinos darbuotojų (medicininėje aprangoje) iki statybininkų, automechanikų ar kelininkų. Kaip ir minėjome elastanas būna miksuojamas su įvairiais audiniais, tokiais kaip medvilnė, linas, vilna, poliesteris. Tačiau dažniausiai pasirenkamas variantas yra medvilnė su elastanu. Kaip žinome medvilnė yra vienas populiariausių audinių rūbų gamyboje, nes ji yra labai laidi orui, nesukelia alergijų ar kitaip nedirgina odos. Medvilnė tinka jautrią odą turintiems žmonėms. Todėl toks variantas yra priimtiniausias daugumai žmonių.