Speciali darbo apranga (spec. apranga) – specialiai pasiūta apranga (kostiumas, kombinezonas, chalatas, kt.), skirta apsaugoti nuo neigiamų aplinkos arba darbo veiksnių, sudaryti sąlygas tinkamai atlikti tam tikras darbo funkcijas ir apsaugoti darbuotoją nuo neigiamų aplinkos veiksmų nuo pavojų, sužeidimų, traumų ar nudegimų darbo metu. Darbo rūbai ir kitos apsaugos priemonės gali būti įvairūs šalmai, apsauginės pirštinės, kombinezonai, batai, apsauginiai akiniai, ausinės ir daug kitų. Visi šie drabužiai apsaugo žmogų nuo karščio, elektros srovės, sunkių svorių, vandens, chemijos ir kitų pavojų darbo metu. Svarbios savybės gali būti tokios kaip gero matomumo užtikrinimas, antistatinės savybės, nedegumas, atsparumas įpjovimams, atsparumas cheminėms medžiagoms ir kita, pavyzdžiui medicininės specialios aprangos atveju – patogumas, higiena, švara, kraujo ir kitų skysčių atstūmimas, nesudėtingas dezinfekavimas. Darbininkų spec. aprangai – tvirtumas ir ilgaamžiškumas, narų – neperšlampamumas ir kt. gaisrininkų kostiumai, pvz., turi būti nedegūs, atsparūs aukštai temperatūrai. Speciali darbo apranga yra ženklinama atitinkamais simboliais.

Neretai ant spec. drabužių būna specialus ženklas – veiklos simbolis (pvz., kryželis), organizacijos pavadinimas (arba prekės ženklas), kartu pasitarnaujantis ir kaip reklamos priemonė. Tam naudojama šilkografija, siuvinėjimas ar kita technika.


Istorija

Darbo rūbai buvo jau Senovės Romos laikais. Virėjo apranga ko gero buvo pradėta naudoti viena iš pirmųjų. Vėliau dvaro darbininko, aptarnaujančio personalo rūbai dažnai nurodydavo priklausomybę tam tikram dvarui. Dažnai darbo rūbai parodydavo tam tikrą profesiją, pavyzdžiui teisininko, pirklio ar budelio.



Speciali apranga ir pramonė.

Pramonėje pirmą kartą aprengti visus darbininkus vienodais drabužiais buvo nuspręsta 1741 metais. Tuo metu visiems fabrikų darbininkams buvo išduota apranga, o jos kaina buvo išskaičiuota iš jų atlyginimų. Nuo tada galima buvo lengvai atskirti dirbantį žmogų ir net kuriame fabrike jis dirba. Tuo metu gerais drabužiais buvo laikomi tiesiog tvarkingi, nesuplyšę rūbai. Žinoma, šie rūbai nepalengvino darbininkų gyvenimo, tačiau bent jau įnešė į jį šiek tiek tvarkos. Tai padėjo skirtingoms grupėms išsiskirti iš kitų. Taip atsirado darbo drabužiai. Senovėje skiriamaisiais drabužiais rengėsi ir vergai, besiverčiantys tam tikra veikla. Vadinasi, nuo seno darbo drabužiai buvo naudojami dviem tikslais: tai buvo būdas save identifikuoti ir galimybė keisti drabužius dėl asmeninės higienos. Darbo rūbus dėvėjo ir viduramžiais. Pavyzdžiui juokdariai turėjo rengtis atitinkamai, jog žmonės juos atskirtų. Taip pat riteriai dėvėdavo šarvus kaip apsaugą nuo sužalojimų, o tuo tarpu bitininkų apranga - puikiai apsaugo nuo bičių įgėlimų ne tik veido tinklelis, bet ir pats kostiumas, pro kurį negali patekti bitės.

Darbo aprangos privalumai:

Apsaugo nuo sužeidimų. Pats svarbiausias dalykas darbe yra saugumas. Pavyzdžiui statybose privaloma dėvėti šalmus, kad apsaugotų nuo smūgių, taip pat apsaugas galūnėms - apsaugomi, paminkštinami keliai, kad būtų minkščiau ir keliai negautų tiek daug apkrovos. Jų avalynė turi būti su metalinėmis apsaugomis, jei netyčia kas nors nukristų. Taip pat turi būti tvirta ir patvari apranga, kad būtų galima lengvai prisitvirtinti prie konstrukcijų dirbant dideliame aukštyje.

Tuo metu ugniagesiai bei žmonės, dirbantys su cheminėmis medžiagomis, turėtų atsižvelgti į karščiui ir degimui atsparią aprangą, taip pat apsauginius akinius.

Kelininkų aprangos būna ryškios ir efektyviai atspindinčios šviesą, papildytos atšvaitais. Tokiu būdu, jos suteikia aplinkiniams žmonėms daugiau matomumo, iš toli praneša apie vykstančius kelio darbus.

  • Patogesnis darbas. Darbo drabužiai turi užtikrinti ne tik saugumą, bet ir patogumą. Nors dauguma darbininkų nori kuo greičiau nusivilkti darbo rūbus, tačiau šiais laikais jie gaminami patogūs, kad nekeltų darbuotojams diskomforto. Patogūs drabužiai leidžia greičiau, produktyviau ir efektyviau dirbti bei judėti. Patogi darbo apranga nevaržo judesių, leidžia laisvai ir lengvai dirbti. Kai kurie rūbai, pavyzdžiui kombinezonai, galbūt nėra labai patogūs, tačiau su jais lengva atsiklaupti, o kadangi darbo apranga paprastai gaminama iš storesnės medžiagos, nereikia baimintis aštrių daiktų ar nešvarių, drėgnų grindų.
  • Darbo aplinkoje visi lygūs. Kaip ir mokykloje mokiniai dėvi uniformas, taip ir darbe žmonės nešioja darbo rūbus, jog visi būtų vienodi, neišsiskirtų iš kitų ir neatkreiptų į save dėmesio. Tokiu būdu darbuotojai labiau susikoncentruoja į darbą, o ne į tai, kaip atrodo kiti.



Pagrindiniai darbo rūbų tipai:

Darbo kelnės - paprastai jos turi daug kišenių. Tai užtikrina komfortą darbo metu, nes reikalingi įrankiai ir kiti reikmenys telpa kišenėse ir visada yra po ranka. Taip pat kelnės dažnai siuvamos su kelių paminkštinimu, jog būtų lengviau atsiklaupti ant žemės, sumažina traumų riziką.

Liemenės - jos atlieka daug funkcijų - tinka ir kaip stiliaus detalė, ir kaip patogus rūbas pavasarį ar rudenį. Jų yra įvairių: gero matomumo, medžioklės, darbinės, laisvalaikio liemenės. Kiekvienas gali atrasti sau tinkamą.

Kombinezonai ir puskombinezoniai - Jie tinka beveik bet kokį fizinį darbą dirbantiems žmonėms. Jie gali būti pašiltinti, gero matomumo, gerai praleidžiantys orą, kurie neleidžia stipriai suprakaituoti. Kombinezonai puikiai tinka šaltuoju metų laiku, ypač pašiltinti.

Kostiumai - darbiniai kostiumai pagal savo funkcionalumą gali būti signaliniai, atsparūs aukštai temperatūrai, neperšlampami ir pan. Darbiniai kostiumai yra puikus būdas formuoti įmonės įvaizdį bei reklamuotis, siuvinėjant, dedant šilkografiją su įmonės logotipais ar kitą su įmone susietą informaciją tiek ant švarkų, tiek ant kelnių.

Darbo striukės - jos apsaugo nuo vėjo, šalčio, lietaus, neigiamo aplinkos poveikio ar net sužeidimų. Striukės gali būti šiltos, signalinės, atsparios cheminėms medžiagoms, neperšlampamos. Jos gali būti ir trumpesnės, ir ilgesnės. Tai priklauso nuo kliento noro.

Šortai ir bridžai - Jie tinka vasaros sezonui ir tiems, kurių darbas nereikalauja didelės kojų apsaugos. Paprastai šortai ir bridžai, taip pat kaip ir kelnės, turi daug kišenių, todėl patogu susidėti įrankius. Kadangi bridžai yra ilgesni už šortus, jie turi vietą antkeliams, kurie užsidėjus padeda patogiau jaustis atsiklaupiant ar atsitupiant.

Gero matomumo apranga - puikiai tinka tiems, kurie turi būti iš tolo matomi dėl savo saugumo. Tai kelininkai, statybininkai, sandėlininkai.

Neperšlampanti apranga - tai rūbas dirbantiems lauke. Neperšlampami drabužiai apsaugo nuo nepalankių gamtos sąlygų, tokių kaip lietus ar sniegas. Tokie rūbai gaminami iš vandens nepraleidžiančių medžiagų.

Specializuoti darbo rūbai - puikiai tinka tiems kurie dirba itin pavojingomis sąlygomis arba su pavojingomis medžiagomis. Tokie rūbai tinka suvirintojams, elektrikams, dirbantiems su chemija, taip pat tinka metalo apdirbime ar prietaisų montavime, ypač kada reikia ESD rūbų. Tokie rūbai gaminami iš atsparių karščiui, chemijai ir įpjovimams medžiagų.

Termo rūbai - tokie drabužiai padeda palaikyti normalią kūno temperatūrą, šaltuoju metu puikiai sulaiko šilumą bei išgarina drėgmę. Jie užtikrina puikią oro cirkuliaciją, gerai priglunda prie kūno, yra ploni, todėl lengvai galima sluoksniuoti ir dėvėti kitus rūbus. Termo drabužiai gali būti storesni, plonesni, priklausomai nuo sezono.

Šilti rūbai - ypač reikalingi dirbantiems sandėliuose ar lauke šaltuoju laikotarpiu. Tokie rūbai ne tik apsaugo nuo šalčio, geba išlaikyti šilumą, bet saugo ir nuo vėjo, lietaus.

Medicininė apranga – tai specifinė apranga medicinos ir grožio sferose dirbančiam personalui. Apranga medikams turi būti švari, šviesi ir higieniška tam, kad užtikrintų darbo sterilumą ir švarą.