Atėjus tamsiam paros metui ar esant blogam matomumui ir prastam apšvietimui, dauguma darbuotojų dėvi gero matomumo rūbus su šviesą atspindinčiomis detalėmis ar tiesiog dėvi atšvaitinius diržus, petnešas ar liemenes. Tačiau darbuotojai, kurie dirba statybvietėse ar keliuose visais metų laikais, taip pat visą parą tiek dieną, tiek naktį privalo dėvėti gero matomumo rūbus. Gero matomumo rūbai puikiai atspindi šviesą ir matosi iš toli, todėl tokie rūbai apsaugo darbuotojus nuo galimų nelaimingų atsitikimų. Su tokia apranga darbuotojai yra pastebimi ir šviesiu, ir tamsiu paros metu iš visų pusių.

Labiausiai yra paplitusi oranžinė arba neoninė geltona spalva. Nors dažniausiai įstatymai nereglamentuoja kokią spalvą dėvėti tam tikrose darbo srityse, nuo seno yra įprasta, kad kelininkai dėvi oranžinę, o statybininkai geltoną spalvą ir nesvarbu ar tai striukė, liemenė, švarkas ar kombinezonas. Žinoma, darbo apranga turi išskirti darbuotoją iš aplinkos, todėl dirbant, pavyzdžiui, snieguotoje aplinkoje, dėmesį labiau atkreiptų oranžinė spalva. Tiesa, verta paminėti, kad geležinkelio eismo darbe reikalinga RIS sertifikuota oranžinė gero matomumo darbo apranga.


Gero matomumo apranga turi atitikti EN ISO 20471 standarto reikalavimus. EN ISO 20471 yra tarptautinis standartas, keliantis reikalavimus gero matomumo darbo aprangai didelės rizikos zonose. Reikalavimai dėl minimalaus atspindinčios medžiagos ploto gali apriboti galimybę dėvėti tam tikrus drabužius. Pavyzdžiui, sutrumpinus darbo kelnes, gali per daug sumažėti atspindinčios medžiagos plotas. Tai taip pat reiškia, kad gero matomumo kelnių negalima kišti į apsauginius darbo batus, nes drabužis gali nebeatitikti standarto. Tas pats ir dėvint bet kokius drabužius, kurie užstoja arba dengia gero matomumo medžiagą, pavyzdžiui, dėvint tamsią striukę ant gero matomumo liemenės. Taip pat yra griežti reikalavimai dėl spalvos nudažymo tarp atspindinčių juostelių ir fluorescencinių bei kontrastinių medžiagų. Kadangi fluorescencinė medžiaga visada yra ryškios spalvos, ją gali paveikti tamsesnė kontrastinės medžiagos spalva. EN ISO 20471 nustato toleruojamą nudažymo lygį, kad fluorescencinė spalva išliktų veiksminga.

Dažniausiai sutinkami trys komponentai:

  • Fluorescencinės spalvos medžiaga– tokia medžiaga padidina matomumą šviesiu paros metu bei naktį
  • Šviesą atspindinčios detalės– jos skirtos pagerinti matomumą tamsiu paros metu
  • Kontrastinė medžiaga– kai kurie gero matomumo drabužiai yra pasiūti su tamsesnių spalvų detalėmis, kurios yra labiau atsparios nešvarumams nei ryški medžiaga ir šviesą atspindinčios detalės. Kontrastingu audiniu padengtos sritys dažniausiai yra tose vietose, kur dažniausiai kaupiasi nešvarumai, pavyzdžiui, rankovių galai, alkūnių ir juosmens sritis, ant kelnių tai dažniausiai būna kelių ir kulkšnių sritys.


Taip pat gero matomumo apranga klasifikuojama 3 klasėmis, kuo klasė aukštesnė, tuo labiau užtikrina geresnį matomumą ir turi daugiausiai šviesą atspindinčių elementų.

Apsaugos klasė nustatoma pagal tai, kiek kvadratinių metrų ryškios spalvos medžiagos ir atšvaitų turi darbo apranga:

1 klasė – tokie rūbai gali būti dėvimi aplinkoje, kur nelaimingų atsitikimų rizika yra nedidelė, šie rūbai nėra tinkami darbui keliuose, tačiau puikiai tinka darbui patalpose ar lauke dienos metu.
  • Gero matomumo medžiaga 0,14 m²
  • Šviesą atspindintys elementai 0,10 m²
2 klasė – ši apranga užtikrina gerą matomumą darbams keliuose ar lauke kuomet yra prieblanda.
  • Gero matomumo medžiaga 0,50 m²
  • Šviesą atspindintys elementai 0,13 m²
3 klasė – idealiai tinka darbui keliuose ir darbui tamsiu paros metu. 
  • Gero matomumo medžiaga 0,80 m²
  • Šviesą atspindintys elementai 0,20 m²


Dėvint skirtingų klasių gero matomumo drabužius pasikeičia ir viso komplekto klasė. Jeigu dėvėsite 1-os klasės kelnes ir 3-ios klasės striukę tai atitiksite 3-iai klasei taikomus reikalavimus. Tinkamų saugos darbo drabužių naudojimas yra svarbus ir jam turi būti teikiama pirmenybė. Net jei dirbama tose vietose, kur svarbus matomumas vyksta tik trumpą darbo dienos dalį.

Šiai dienai vis daugiau pramonės šakų darbuotojų turi dėvėti gero matomumo aprangą, o ypač ten, kur didžioji darbo dalis vysta šalia eismo. Ypač tamsiu paros metu tai yra labai svarbi darbo apranga, kuri gali apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų. Kokybiška gero matomumo apranga yra puiki investicija į darbuotojų sveikatą ir gyvybę, tad rekomenduojama rinktis tokios klasės rūbus, kurie bus tinkami jūsų darbo sąlygoms.